Stejná barva vypadá zcela jinak ve stínu než na světle. V závislosti na tom, zda stín tvoří celkový tvar budovy, trojrozměrná ornamentika nebo jen texturovaný povrch, mohou vznikat zcela odlišné a fascinující celkové dojmy.

Všechny objekty mají barvu, a proto nelze barvu a tvar vnímat odděleně. I když se barva v architektuře objevuje jako abstraktní kód, např. podle NCS, přirozená barva betonu má jiný efekt než složení pigmentů a pojiv. Barevné povrchy vždy ukazují své haptické komponenty, které se na světle vždy jeví jinak.
Již před více než 100 lety poukázal profesor architektury Fritz Schumacher na to, že celkový barevný dojem budovy nezávisí jen na skutečných barevných tónech, ale také na rozložení stínů. Stín nikdy není bezbarvý. Hra barev ve stínu musí být zohledněna, aby efekty nenarušovaly nebo se navzájem nerušily.
„Buďte opatrní s barvou, pokud jsou vaše efekty ve tvaru, ale především zjednodušte své tvary, abyste mohli úspěšně pracovat s barvou.“ To znamená, že barevný efekt na severní a jižní straně je odlišný, stejně jako materialita.
Architekt a univerzální umělec Le Corbusier řekl: „V architektuře je barva stejně silná jako plán a řez.“
Hra světla a stínu na fasádách je klíčová pro vnímání barvy. Textura a struktura fasády ovlivňují, jak je světlo odráženo a jaké stíny jsou tvořeny.
Hrubá textura omítky vytváří hluboké stíny, které způsobují, že se barva jeví tmavší, zatímco hladký povrch odráží světlo rovnoměrně a barva se jeví světlejší. Tato hra může vytvářet dramatické efekty a zvyšovat vizuální hloubku a složitost fasády.
- Stíny dávají objektům hloubku a dimenzi a pomáhají nám lépe chápat tvary a prostorové vztahy.
- Stíny vytvářejí silné kontrasty mezi světlem a stínem a tím generují určité napětí, které má na nás emocionální účinek.
- Detaily ve struktuře povrchu se stávají viditelnými díky stínům, které by byly jednotným osvětlením nenápadné a přehlédnuté.
- Design směřuje oko ke světlu, zvýrazňuje oblasti a umožňuje nepodstatným prvkům ustoupit do pozadí.
- Stíny se mění se sluncem během dne. Když se stíny prodlužují, mění se i atmosféra.
- Stíny zvyšují kontrast a činí tvary jasnějšími a lépe definovanými. Tím se scéna zdá dynamičtější.
- Měkké přechody, jemně odstupňované stíny a jemné gradienty vytvářejí harmonický efekt a vypadají sofistikovaně.