Inovativní fasádní omítky: Jak se dělá dřevodekor?
Omítka jako dřevo
Dřevo je přírodní materiál, který je krásný na pohled i na dotek. Proto je vždy ozdobou každého interiéru i exteriéru. Dodá designu uklidňující a teple zbarvené tóny, které obdivujeme. Jeho uplatnění v exteriéru má ovšem jednu slabou stránku. Je nutné o něj pravidelně pečovat, neboť podléhá vlivu počasí. Což stojí čas i nemalé peníze. Existují sice výjimky, jako například teakové dřevo, ale pak je třeba zvážit jeho vysokou pořizovací cenu.

Prvky dřeva se často prosazují také na fasádách objektů. Typickým příkladem je provětrávaná fasáda obložená dřevěnými palubkami. Ovšem dřevěný dekor může být také přímo součástí klasické fasády, včetně té, která je opatřena zateplovacím systémem ETICS. A dokonce se o něj nemusí majitel nemovitosti vůbec starat. Jedná se o dekor dřeva vytvořený za pomocí speciální omítky Cemix MAGIC DECOR.

Postup realizace dřevěného dekoru na fasádě domu

Dřevěný dekor na fasádě, který realizujeme za pomocí kreativní omítky, bude mít spoustu výhod. Především bude bezúdržbový. Bude působit celistvě a nezatíží fasádu přílišnou hmotností.

Základem úspěchu je první krok – penetrace podkladu (Cemix 2610), která sjednotí savost a zlepší přilnavost. V případě dekoru dřeva nejprve naneseme první vrstvu omítky, která bude již probarvená v odstínu, který požadujeme. Použijeme Cemix MAGIC DECOR 2793, který má hrubost zrna 0,2 mm. Tloušťka této vrstvy bude 1 mm. Vytvoříme tak důležitý podklad, který srovnáme do roviny a necháme zaschnout. Ve druhém kroku nanášíme druhou vrstvu (horizontálně), opět v požadovaném odstínu. Zvolíme si k tomu zubové hladítko s trojúhelníkovými zuby 2 až 3 mm velkými.

Nanesenou omítku srovnáme nerezovým hladítkem v kolmém směru tak, abychom měli k dispozici rovnoměrnou vrstvu. Nyní je třeba vytvořit vlastní dekor dřeva. K tomu potřebujeme fládrovací 2710 DECOR PODVALEK. Klouzavým pohybem podvalku v horizontálním tahu vytváříme strukturu dřeva. Samozřejmě, že záleží na šikovnosti a vlastní invenci řemeslníka.

Potřebujeme také vytvořit spáru – mezi „prkny“. K tomu poslouží zednická lať nebo třeba šroubovák. Tento krok provádíme až ve chvíli, kdy je omítka zavadlá, nelepí se, ale není zatvrdlá. Po zatvrdnutí jemně povrch přebrousíme škrabkou na sádrokarton, čímž odstraníme nežádoucí přebytky. V posledním kroku je potřeba na povrch aplikovat lazurovací nátěr Cemix 2825. K tomu nám vystačí malířský váleček nebo štětec. Jakmile je nátěr v celé ploše hotov, s pomocí navlhčené houbičky vytvoříme na povrchu dřevěnou patinu. 

Fasáda objektu, která bude takto doplněna geometrickými prvky v imitaci dřeva, nebude nikdy působit všedním dojmem. V kombinaci se skutečnými dřevěnými prvky, třeba v podobě pergoly, bude pak celek působit harmonicky. Tato technologie je výjimečná tím, že na první místo řadí individuální kreativitu, takže žádný dům nebude stejný. A to tu jde především.

Kreativní omítky
Co je MAGIC DECOR?

Touha architektů po individualizaci přivedla výrobce stavebních materiálů k vývoji produktů, které umožní jejich kreativní zpracování. Typickým příkladem je design fasády s atraktivní strukturou nebo vytvořeným dekorem v podobě imitace dřeva, betonu, cihly, kamene apod. Takovou kreativitu je možné vytvářet s pomocí produktů MAGIC DECOR. Nejprve je třeba říci, že kreativní omítka MAGIC DECOR má tři alternativy lišící se hrubostí zrna (od 0,2 do 2,5 mm). 

Jedná se o pastovitou omítku probarvenou ve hmotě. Její receptura byla vytvořena na bázi silikonu, což znamená, že má charakter difúzně otevřeného, vysoce paropropustného materiálu. Nanesená omítka odpuzuje vodu a tím udržuje zdivo suché. Její další předností je odolnost vůči vzniku mikrotrhlin a přirozená ochrana před povětrnostními vlivy. Podívejme se jak postupovat v případě, že chceme běžnou fasádu objektu zatraktivnit dřevěným dekorem.

Zjistit více