Dodavatelé dřevostaveb mají ve většině případů certifikované systémy na skladbu konstrukce včetně fasádního systému. Obecně převládá difúzně otevřený systém. Právě u dřevostavby je extrémně důležité jak se konstrukce domu chová vzhledem k prostupu vodních par, zejména v zimních měsících, které jsou v tomto ohledu kritičtější. Takový dům má v interiéru vlhkost zhruba 60 % a teplotu vzduchu kolem 20 °C, zatímco v exteriéru je vlhkost vyšší a teplota nižší. Proto dochází k průchodu vlhkosti zevnitř směrem ven. Tato vlhkost se nesmí ale nikde zastavit, aby nedošlo ke kondenzaci a následnému průniku vlhkosti například do dřevěné konstrukce nebo do omítek apod. Máme tedy 2 možnosti. Buď vlhkost z interiéru nevpustit do obvodového pláště (difuzně uzavřené systémy), nebo provést takovou skladbu systému, abychom vlhkost z obvodového pláště bezpečně odvedli. U první možnosti musí být dokonale provedená parotěsná zábrana, což může být někdy v praxi problém. Ve druhém případě pak nemůže být ve skladbě ani jeden materiál, který by tento prostup omezil natož zastavil. To znamená, že i skladba fasádního systému pak musí být difúzně otevřená.
Cesta vlhkosti difuzně otevřenou dřevostavbou vede nejprve vnitřní omítkou, nosným prvkem (sádrovláknitou deskou) s dřevěnou konstrukcí, přes vnitřní izolaci (např. foukaná izolace, minerální deska apod.), a dále přes vnější nosnou desku (například dřevovlákno) s vnějším omítkovým fasádním souvrstvím. Na tuto desku se pak realizuje fasádní systém. To znamená že na dřevovláknitou desku se aplikuje difuzně otevřená lepicí stěrka Cemix DIFU 2260 s výztužnou tkaninou a nakonec omítka. Za nejvhodnější se pro tuto variantu považuje omítka na bázi silikon – silikátu Cemix 2729 TETRACEM, která je pro snadný prostup vodních par ideální. Má samočisticí účinky a zvýšenou ochranu proti vzniku mikrotrhlin zajišťuje vyztužení aramidovými vlákny. Z hlediska použitého izolantu se u fasádní skladby používá dřevovlákno, což je ryze přírodní materiál, který má jak výborné parametry propustnosti vodních par, tak současně tvoří nosný podklad pro povrchové úpravy.
Jsou ale investoři, kteří dají přednost třeba štukované fasádě, což není rovněž problém, pouze se použije polymerem modifikovaný Cemix 2710 FLEXIŠTUK s vláknem a na závěr silikonový fasádní nátěr s vlákny. Ve všech případech je nutné před nanášením omítkového materiálu podklad penetrovat, aby se sjednotila jeho nasákavost.
Pro bezchybnou realizaci je důležité správné načasování. Fasádní systém by neměl být realizován v podzimním období, kdy může teplota klesnout v noci až na nulu nebo dokonce do záporných čísel. Nepřípustné je pochopitelně deštivé počasí. U všech materiálů platí nejběžnější rozptyl teplot pro jejich aplikaci od +5 °C do +25 °C.