Samonivelační stěrka Cemix 5510 je vyráběna na cementové bázi, kterou lze používat v interiéru pro vyrovnání podkladu před pokládkou prakticky všech známých podlahových krytin. To znamená například pod dlažbu, plovoucí dřevěnou podlahu, PVC nebo i pod koberec. Může se použít také v kombinaci s podlahovým vytápěním, což je její výhoda. Tato stěrka byla nyní nově vyztužena vláknem, které jí dodává potřebnou pevnost, snazší zpracovatelnost a odolnost vůči vzniku trhlin. Je vhodná také do vlhkých prostor jako jsou koupelny. Nejlépe funguje při vyrovnávání betonových podkladů. Lze ji zpracovávat strojně i ručně.
Samonivelační stěrka se rozlévá po celé ploše podkladu, který je potřeba vyrovnat, aby tím vytvořila pevnou a vodorovnou homogenní vrstvu před instalací finální podlahové krytiny. Zpracovává se v tloušťce od 2 do 20 mm v jednom kroku, přičemž doba pro zpracování je nově 30 minut. Při rozprostírání stěrky se používá hladítko a provzdušňovací váleček, který naruší kromě jiného povrchové napětí a stěrka lépe niveluje a drží tvar. Podklad před aplikací samonivelační stěrky Cemix 5510 musí být soudržný bez uvolňujících se částic a bez prasklin.
Musí být zbaven prachu, zbytků nátěru a samozřejmě musí být suchý a rovnoměrně nasákavý, což znamená, že v ideálním případě se před použitím stěrky povrch penetruje (podlahová penetrace Cemix 5540 nebo kontaktní můstek Cemix 8040 u nesavých podkladů). Pokud by byl podklad extrémně hladký, je třeba jej předtím zdrsnit a pak samozřejmě opatřit kontaktním můstkem. Velké nerovnosti je ale nejprve nutné vyrovnat dopředu vhodným materiálem například Cemix 5286. Při vlastní realizaci samonivelační stěrky musíme pohlídat, aby nebyl v místnosti průvan a lokální sluneční osvit. Zpracování může probíhat při teplotách od +5 °C do +30 °C. Jakmile bude stěrka hotová, je třeba dbát na to, aby její vysychání bylo rovnoměrné, jinak by neměla potřebné pevnostní parametry. V případě stěrky Cemix 5510 je to pevnost v tlaku 20 MPa.
Uvedený údaj pevnosti v tlaku nám říká, že její využití je cíleno především na bytovou výstavbu, tedy nikoliv pro zátěžové místnosti. Dodejme, že vyrovnaný podklad je pochozí po 6 až 8 hodinách. Podlahovou krytinu je možné pokládat zhruba po 1 dni. Ještě jedna poznámka na závěr. Je-li součástí podlahové skladby teplovodní podlahového vytápění, po 5 dnech se může zapnout vyhřívání, které pomůže rovnoměrnému vysychání.