Spárování obkladů 
Detail, na kterém záleží
Mohlo by se zdát, že vyspárování obkladu či dlažby je poslední a nepříliš důležitý krok, na kterém až tolik nezáleží. To by byla ovšem velká chyba. Spára, jako každý detail, harmonizuje celek. Ale má také další důležité funkce.

Současným trendem je mít co nejmenší spáru, zejména u velkých formátů, ale s tím jsou spojena určitá negativa. Především platí poučka, že čím je spára tenčí, tím více jsou na pohled patrné nerovnosti keramiky. Spára je v prvé řadě designová záležitost ve smyslu barevnosti, kdy vytvoří kontrast mezi keramikou a spárou. Nebo kontrast udělat nemusí a plochu naopak obrazově sjednotí. To záleží na preferencích uživatele. Spáru potřebujeme ovšem také proto, aby eliminovala rozměrové nuance keramiky, které jsou zcela běžné. Ve chvíli, kdy požadujeme například 2mm spáru a rozdíl na keramice (vztaženo k délce) je plus mínus 2 mm, tak tu logicky vyvstane problém. K potřebě spárování se váže další důležitá věc, totiž že spára absorbuje objemové změny dlažby, ke kterým dochází vlivem rozdílu teplot, například u podlahového nebo stěnového vytápění. To samé platí, a dokonce ještě více, pro venkovní dlažbu. Proto společnost Cemix vyrábí tzv. flexibilní spárovací hmoty s označením RAKO GFDRY. Pro doplnění s ohledem na životnost venkovní dlažby doporučuje Cemix spáru u dlažby cca 8 mm. Co je ale důležité, aby byla spára vyplněna v celé své šířce.

Jak bylo řečeno, spára je designová záležitost, to znamená, že ji vybíráme primárně podle barvy. V současné době převládají různé odstíny šedé a hnědé, případně bahama barvy, bílých a béžových odstínů. Což pochopitelně souvisí s trendem, který pozorujeme u vlastní keramiky. Populární jsou totiž přírodní odstíny. Nejvíce používané jsou odstíny šedé, což tak trochu souvisí i s potřebou údržby. Ačkoliv se můžeme snažit sebe víc, k znečištění stejně dochází. Na šedém odstínu je samozřejmě špína nejméně vidět.

Spárovací hmoty značky Cemix jsou vyráběny na bázi cementu ve 24 barevných odstínech s nízkou nasákavostí. Jsou určeny pro tloušťky spár od 2 do 10 mm (v průměru se doporučuje 5 mm). Technické označení je tedy CG2AW, což také znamená, že jsou to spárovací hmoty rezistentní vůči zašpinění a potažmo také vůči vzniků plísní na jejím povrchu. Stejně tak jsou tyto spárovací hmoty odolné vůči mechanickému opotřebení a samozřejmě také vůči vlhkosti. Souvisí s tím i vhodná údržba, která se provádí čistou vodou. Pozor na používání agresivních čisticích prostředků, které mohou spáru nenávratně poškodit. Spárovací hmota RAKO GFDRY se dodává v suchém stavu v pytlích po 5 kg. Rozmíchá se s cca. 1,5 litry vody dle odstínu. Míchání se musí provádět po dobu 3 minut maximálními otáčkami 800 ot/min. Následně se nechá směs 5 minut pracovat a teprve potom je možné spárování. Vyspárovaná dlažba je pochozí po 24 hodinách.