Sloupkový beton je připravená suchá betonová směs, která má dvě základní využití. Již název napovídá, že sloupkový beton je vhodný pro rychlé betonářské práce jako je zabetonování nejrůznějších sloupků (např. nového plotu), sušáků na prádlo, zahradních svítidel, poštovních schránek apod. Pro své snadné zpracování si jej oblíbili hlavně kutilové. Ostatně to bylo také hlavním cílem výrobce. Nejdůležitějším parametrem sloupkového betonu Cemix 9300 je, že vytvrdne za 6 minut.
Ale ještě je tu druhé využití, které ocení nejen kutilové, ale i profesionálové. Touto betonovou směsí je možné rychle vyspravit/vyplnit různé díry nebo prostupy, které vznikají na stavbě. Příkladem je díra po bednění, kterou je nutné zacelit. V tomto případě se ovšem liší zpracování sloupkového betonu. Je ale třeba zmínit, že sloupkový beton Cemix 9330 má jemnou strukturu, neboť velikost zrna je maximálně 4 mm. Skoro by se dalo říci, že se jedná o hrubší maltovinu. Doba tuhnutí tohoto produktu je 5 minut.
Podle použití zvolíme rozdílnou technologii zpracování sloupkového betonu. V prvním případě, kdy potřebujeme zabetonovat nějaký sloupek, nejprve vykopeme v zemi díru. Každého asi napadne otázka jak hlubokou. V našich podmínkách se říká, že nezámrzná hloubka v zemi je zhruba 80 cm. No a to je přesně ta hloubka u které budeme mít jistotu, že sloupek vydrží bez poruchy dlouhou dobu. Vtip je totiž v tom, že pokud bychom vykopali mělkou díru, tak při vymrznutí by mohlo dojít k pohybům sloupku nahoru i dolů.
Ještě nám chybí parametr průměru vykopané díry. Pozor, tady se dělají nejčastější chyby. Řekněme, že běžný sloupek má průměr 5 cm. Na každé straně od sloupku bychom měli mít alespoň 20 cm betonové vrstvy. To znamená, že ideální rozměr díry bude minimálně 45 x 45 cm a do hloubky 80 cm. Při nedodržení zmíněných parametrů může hrozit pozdější narušení funkčnosti zabetonované konstrukce.
K betonování sloupku nepotřebujeme žádné speciální nářadí ani žádnou elektřinu. Máme-li připravenou díru, tak provedeme první vrstvu betonu. Nejprve zem navlhčíme a jakmile se voda vsákne, nasypeme první 10 cm vrstvu betonu, kterou zalijeme vodou. Pozor ne žádnou hadicí. Nejlépe kropením. Budeme potřebovat jen takové množství vody, dokud se do směsi bude vsakovat. Počkáme pár minut než dojde k vytvrdnutí. Teprve nyní vložíme do díry sloupek, ideálně zafixujeme jeho polohu, pokud ho nechceme celou dobu držet. Nasypeme vrstvu 10 cm směsi a zalijeme. Postupujeme takto až nahoru, vždy po 10 cm. Poslední vrstvu provedeme tak, aby měla malý spád – čili aby měla tvar kužele (jehlanu). Jde o to, aby voda nestékala směrem k trubce, a aby se na ní nedržela. Tuto finální „střechu“ je možné provádět i nakonec i zcela zvlášť. Hlavní je nezapomenout poslední vrstvu vyhladit.
U druhého použití sloupkového betonu již budeme potřebovat elektřinu. Na vyspravení či zacelení různých děr v betonových konstrukcích si nejprve betonovou směs rozmícháme s vodou (přibližně 1 minutu). Na použití máme k dispozici asi 2 až 3 minuty. Proto si mícháme jen takové množství, které zvládneme. Tímto mícháním získá beton větší pevnost, než při pouhém prolévání vodou. Ve své charakteristice má uvedenou pevnost 30 Mpa, což je již solidní parametr. Takto postupujeme při vyplnění všech děr podle potřeby.
Sloupkový beton je rychlý pomocník, jehož zpracování zvládne úplně každý. Díky své receptuře je velmi pevný a trvanlivý. Vyniká rychlostí, se kterou je ale nutné předem počítat. K dostání je v 25kg balení ve všech hobby marketech, stavebninách apod.