V sousedství raně barokního zámku z poloviny 17. století se nacházel kravín, vepřín a kanceláře zemědělského družstva. Stav objektu nebyl z pochopitelných důvodů nikterak dobrý, protože v minulém století se do podobných objektů neinvestovalo. Pod hlavičkou městysu vznikl tedy nápad na využití objektu pro účely sociálních služeb.
Projekt vznikl za podpory IROP (Integrovaný regionální operační program) a Jihočeského kraje, kteří přispěli celkovou částkou 71 milionů korun. Rozsáhlá rekonstrukce zemědělského objektu dala vzniknout technicky moderní budově se stylovou architekturou, ve které je vepsána historie. „V přízemí objektu bylo vybudováno zázemí pro tři druhy sociálních služeb“, vysvětluje starosta městyse Jan Zábranský. „První z nich je sociální služba na rozvoz obědů a osobní asistenci pro osoby, které nejsou plně soběstačné. Dále je tu sociálně aktivizační služba pro seniory, chronicky nemocné a zdravotně postižené osoby, která bude zahrnovat například společenské akce pořádané lektorem. K tomu poslouží zrekonstruovaný velký společenský sál. Třetí sociální službu představuje chráněné bydlení pro osoby vyžadující intenzivní pomoc, kterou nebude schopna zajistit terénní pečovatelská služba. Naopak v prvním patře bývalého vepřína a kravína bylo vybudováno deset bytových jednotek typu 1+kk a 2+kk, které budou sloužit k trvalému bydlení seniorů primárně z našeho městysu a případně z okolí,“ dodává Jan Zábranský.
U rekonstrukce bývalých zemědělských objektů je potřeba ve většině případů vyřešit problém s vlhkostí a se zbytky močoviny, které se mohou vyskytovat ve zdivu, stejně jako dusičnany, soli a minerály pocházející od zvířat. V případě ideálního postupu se nejprve provede sondáž zdiva, která odhalí do jaké míry bylo zdivo kontaminováno. Na základě výsledků se pak zvolí odpovídající sanační omítka. Což byl také případ objektu v Česticích.
Výčet materiálů, který na stavbu dodala firma Cemix, je skutečně rozsáhlý. Rekonstrukce se týkala samozřejmě jak fasády objektu, tak celého interiéru. V prostorách kravína a vepřína byla nejprve aplikovaná minerální hydroizolace Aquastop Hard (Cemix 1911), která je odolná vůči síranům a zvyšuje efekt sanačních omítek. Následoval sanační postřik Cemix 2740 určený do interiéru i exteriéru, jenž byl součástí celého sanačního systému použitého pro interiérové i exteriérové zdivo.
Dalšími produkty byla sanační podkladní omítka Cemix 2741, na kterou se aplikovala sanační omítka na vlhké zdivo Cemix 2742. Vše bylo zakončeno sanačním štukem Cemix 2743.
Tato skladba měla jediný cíl – sanovat zastaralé a solemi kontaminované zdivo tak, aby mohlo sloužit k bydlení seniorů. Proto byl také postup realizace velmi pečlivý. Zajímavostí interiéru, zejména v prvním patře, kde jsou vybudované zmíněné byty, je použití klasického „válečku“ na malbě zrekonstruovaných prostor, což má seniorům připomínat známé prostředí, ve kterém většina z nich dosud žila.
Objekt byl osazen veskrze moderními technologiemi. Vytápění je řešeno s pomocí dvou tepelných čerpadel vzduch/voda, které napájí nízkoteplotní podlahové vytápění. V přízemí slouží také rekuperační jednotka, která automaticky řídí proces větrání a udržuje v prostoru neustále čistý vzduch. Samozřejmě kooperuje s chytrou regulací vytápění. Na střeše budovy jsou instalovány fotovoltaické panely 21 kW, které primárně dotují ohřev TUV. Bivalentním zdrojem tepla je elektrokotel. Veškerá tato technika je propojena a řízena tak, aby byl zachován maximálně ekonomický a efektivní provoz celého objektu. To také znamenalo objekt nejen sanovat, ale i zateplit. V tomto ohledu byl opět zvolen zateplovací systém Cemix. Podle typu podkladu byl použit kontaktní můstek, penetrace a následně lepicí stěrka na izolant. V tomto případě byla použita fasádní minerální vata, dále následovala fasádní stěrka Cemix 2220 PROFI a vysoce paropropustná omítka Cemix 2721 v zrnitosti 2 mm.
Tato skladba zajišťuje dostatečnou hodnotu propustnosti pro vodní páru celého souvrství a díky nízké nasákavosti udržuje stěnu suchou. Zabraňuje růstu řas a plísní. V rámci rekonstrukce využila dodavatelská firma celou škálu produktů Cemix – například maltu na kámen Cemix 9130 a další výrobky. Poslední zajímavostí je odvětrávaná soklová partie, která navazuje na hydroizolační opatření. I zde byly použily dle návrhu materiály Cemix.
Rekonstrukce bývalého zemědělského objektu trvala relativně krátkou dobu. Začala v květnu loňského roku a na konci června 2024 proběhla finální kolaudace. Dům se nyní zabydluje a vzhledem k tomu, že už šest bytů je obsazených, je patrné, že myšlenka padla na úrodnou půdu.