Na rozhraní Horní a Rooseveltovy ulice, v těsné blízkosti Regionálního muzea a Městského divadla, stojí objekt nepravidelného tvaru – penzion Kovárna. První co kolemjdoucího upoutá, je bohatě zdobený barokní štít. Precizně provedené plastické lizénové rámy, pilastry, stuhové šambrány kolem oken a další architektonické detaily oku skutečně lahodí. Kdo by ovšem pátral po historii, dozvěděl by se, že se původně jednalo o patrový objekt s rozsáhlým půdním prostorem. Stavba pochází pravděpodobně ze 16. století a patří do nejstarší zástavby Českého Krumlova. Jeho prvním známým majitelem byl pan Kostelník. Dům změnil v průběhu let několikrát své majitele, až na konci 17. a v 18. století zde byla řízena kovárna. Ano, odtud pochází také současný název příjemného penzionu, který byl v nedávné době velmi pečlivě zrekonstruován.
Téměř při každé rekonstrukci historického objektu je potřeba se nejprve vypořádat s vlhkostí, což vzhledem k lokalitě a dispozici Českého Krumlova je skutečně nutné. Prvním krokem byla realizace stavebního řešení k odvětrání podloží. Následovalo vyrovnání podkladu vhodným materiálem. Na již připravené povrchy byla na soklu uvnitř objektu aplikovaná stěrková hydroizolace Cemix Aquastop Hard 1911. Úkolem této speciální minerální hydroizolace je zabránit v případě potřeby průniku vlhkosti z podloží či stěny do konstrukce podlahy (vodorovný proužek v místě styku stěna/deska + skladba podlahy). Stejným způsobem byl ošetřen také sokl domu zvenčí, kde stěrková izolace zamezí průniku srážkové vody, která by protekla dlažbou, do konstrukce. V dalším technologickém kroku se přistoupilo k aplikaci sanačního systému Cemix, konkrétně nad zmíněným proužkem hydroizolační stěrky. Tento systém zahrnuje sanační postřik 2740, sanační podkladní omítku 2741, vlastní sanační omítku 2742 a také sanační štuk 2743. Cílem bylo zajistit, aby zeď mohla „dýchat“ a vlhkost, pokud by se přece jen do těchto míst prodrala, mohla utéct.
Fasáda je výkladní skříní každého objektu a pro historické budovy to platí dvojnásob. Hledání nejvhodnějšího materiálu provázejí většinou složité diskuze, neboť významné slovo mají z pochopitelných důvodů památkáři. Na fasádu, ale i do interiéru penzionu Kovárna, byly nakonec zvoleny vápenné omítky Cemix 2709 v kombinaci se štukem Cemix 4410. V čem je tato omítka zajímavá? Jedná se o tradiční vápennou omítku, která se může pochlubit vysokou elasticitou a odolností vůči vzniku prasklin. Což je nejen u historických staveb velmi důležité. Zrnitost omítky je obecně hrubší, konkrétně její zrno je cca 1,2 mm. Proto je vhodná na historické objekty, neboť odpovídá struktuře původních materiálů. A to pozitivně kvitují památkáři i investoři. Vápenná omítka je rovněž prodyšná a vysoké pH zabraňuje vzniku plísní. Obsah cementu ve struktuře omítky je menší než 3 %. Odtud také název vápenná omítka.
Ještě je důležité říci, že společně s omítkami Cemix byla na fasádě penzionu Kovárna potřeba penetrace 2616 z důvodu zkřemenění původních omítek. No a konečně na řadu přišel i vápenný nátěr Cemix 4811, což je matná barva ryze na přírodní bázi (čisté přírodní vápno) speciálně vyráběná za účelem profesionální péče o památky. Je k dispozici v poměrně široké škále barev a díky tomu, že má vysokou kryvost, dobře se řemeslně zpracovává. Je vhodná jak do exteriéru, tak do interiéru, což je i případ rekonstrukce penzionu Kovárna.
Až někdy zase navštívíte Český Krumlov, objevte penzion Kovárna, u kterého můžete obdivovat architekturu, zdobenou fasádu a také výsledek posledně provedené rekonstrukce, na které se významně podílely speciální materiály Cemix. Je třeba ještě zmínit, že rekonstrukci provedla stavební společnost AUBÖCK s.r.o. Všechny omítkářské práce včetně obnovy plastických prvků barokního štítu byly realizovány zkušenými zaměstnanci firmy.