MOHU POUŽÍT ŠTUK NA ZATEPLENOU FASÁDU?
Tato otázka je často spojovaná v souvislosti s rekonstrukcí venkovských nebo jiných historických budov, u kterých architekt nebo sám investor požaduje, aby byl povrch nové fasády opticky totožný s původní budovou. Anebo aby odpovídal vizuálu okolních objektů, například v historických centrech.

Při rekonstrukcích se totiž často přistupuje také k zateplení staré fasády. Nejprve je třeba říci základní fakta. Štuk jako takový se na zateplenou fasádu z principu nehodí, protože potřebuje pevný podklad u kterého nedochází k žádným pohybům, především tepelným. 

U zateplených fasád vlivem tepelné roztažnosti izolantu se to děje. Obecně platí pravidlo, že na zateplené fasády jsou vhodné pastovité omítky, které jsou již z výroby probarvené, a které jsou schopny pohyby podkladu absorbovat bez následků. Ale jak již bylo řečeno, jsou situace, kdy štuk na zateplenou fasádu z nějakého důvodu vyžadujeme. 

S řešením takové situace nám pomůže aplikace speciální stěrky (například Cemix Difu 2260), která má určitou roztažnost, a která vytvoří na izolantu soudržný a pevný podklad pro budoucí vrstvu štuku. Tato stěrka je navíc výborně paropropustná. Alternativním řešením je použít jiný typ štuku, který bude sám tvárný a flexibilní. Na mysli máme Cemix FLEXI ŠTUK 2710 (nebo 2711), který je vyráběn na minerální bázi a je vyztužen vlákny, takže je dobře tvarovatelný a pružný. Co je ale důležité, že FLEXI štuk je možné zpracovávat tradičními i netradičními způsoby, to znamená že jej můžeme gletovat, kartáčovat, vyhladit anebo můžeme na jeho povrchu vytvářet různé profily jako například vlnky. S FLEXI štukem lze snadno vytvářet dekorace na fasádě zrekonstruovaném objektu tak, aby odpovídaly původnímu vzhledu. Třeba hladký vzhled kolem oken, populární šambrány atd.

Jestliže fasády jsou zakončeny štukem, musí mít dostatečnou tloušťku, kterou předepisuje technický list. Musíme tedy počítat s vyšší pracností a vyššími nároky na rovinnost podkladu. Stěrka pod štukem musí být provedena skutečně perfektně, aby byla dokonale rovná a hladká. Pokud tomu tak není, tak se všechny nerovnosti nebo dokonce praskliny propíší do štuku, což je na fasádě okamžitě vidět. Přes svoji pracnost je z pohledu designu použití štuku velice zajímavé. Dodejme, že FLEXI ŠTUK je možné aplikovat i na jádrovou omítku, to znamená v případech, kdy památkáři na historické budově naopak nedovolí instalaci zateplovacího systému.