Jak na opravu plotové podezdívky
Plotové podezdívky, vyzděné z rozličných materiálů, se mohou už pár let po své realizaci potýkat s problémy. Co za nimi stojí? A co teprve omítané plotové zdi. Jak správně tyto konstrukce vystavět, aby vydržely dlouhá léta v perfektní kondici? A jaké metody můžeme použít při jejich rekonstrukci?

Zásadním problémem u plotových podezdívek nebo zdí je nedodržení zásad, které zabrání vzlínající vlhkosti pronikat do konstrukce. Nejlepší řešení je vytáhnout základový beton zhruba 2–3 cm nad terén a na něj aplikovat hydroizolaci, nejčastěji v podobě stěrky. Pro tyto účely slouží u CEMIXU řada 1900, například asfaltová izolační vrstva nad i pod úrovní terénu CEMIX 1930, která nahrazuje asfaltové pásy, je možné ji pohodlně aplikovat i na nerovném povrchu, vyniká zejména svým bezešvým řešením, jež eliminuje riziko vzniku spojů. Nad hydroizolační vrstvu je pak už možné aplikovat všechny běžné typy vyzdívek, ať už z cihel, štípaných KB bloků nebo dnes asi nejoblíbenějších betonových dílců.

Rekonstrukce starších plotových podezdívek

Při rekonstrukci starších podezdívek se nejčastěji setkáme právě s problémem chybějící hydroizolace, která by průniku vzlínající vlhkosti do konstrukce zabránila. Pokud takovou plotovou podezdívku opravíte a třeba i znovu omítnete, vydrží v dobrém stavu zhruba 2–3 roky, než začne opět degradovat. Nejčastěji se tak dnes přistupuje k odkopání okolního terénu a vložení nopové fólie, takové řešení ale nemusí fungovat dokonale. Pokud už přistoupíte k odkopání terénu v okolí založení plotové zdi nebo podezdívky, je ideální celý základ opatřit pevnou hydroizolační stěrkou CEMIX 1911 a přetáhnout ji i zhruba 5–10 cm nad terén, aby byla ochráněná i spodní část konstrukce proti odstřikující vodě. Potom přichází na řadu aplikace sanačního omítkového souvrství, které se postará o odvětrání zbytkové vlhkosti a odsolení zdiva.

Postup s použitím injektáže

Druhou možností úpravy plotové podezdívky nebo celé plotové zdi je použití dodatečné chemické injektáže. Při tomto způsobu je třeba zhruba ve výšce 5 cm nad terénem vyvrtat otvory v rozestupu zhruba 10 cm a ty vyplnit injektážním krémem CEMIX 1990. Tím dojde k dodatečnému odstínění vzlínající vlhkosti výš do konstrukce. Vrty je třeba v pruhu 10 cm (5 cm pod a 5 cm nad) opatřit ještě nátěrem pevnou hydroizolační stěrkou CEMIX 1911, aby se okolí vrtů hydrofobizovalo a došlo k jejich provázání. Následuje opět aplikace sanačního omítkového souvrství, které je hydrofobní, ideálně s vrchním vodoodpudivým nátěrem, který si poradí s odstřikující vodou. Díky tomuto postupu je možné zeď sanovat s velmi dobrými výsledky i bez náročného odkopávání základové konstrukce. Nevýhodou je vyšší cena takového řešení. 

Sanace zdi nebo podezdívky pomocí systému SUPERSAN

Pokud se nechcete nebo nemůžete pouštět ani do odkopávání ani injektáže, je možné aplikovat na tyto konstrukce speciální vysoušení omítkové souvrství SUPERSAN. Není to sice trvalé řešení, spíše dlouhodobé, protože se bavíme o životnosti v řádu zhruba 10 let. Tento vysušovací systém nicméně počítá s tím, že vlhkost i soli do konstrukce stále pronikají bez omezení, materiál dýchá, navíc transportuje sůl na povrch, aby mohla být odstraněna. SUPERSAN je systém s hydrofilními omítkami s upravenou redistribucí vzduchových pórů. Díky této kombinaci proudí voda ve formě vodních par podstatně vyšší rychlostí s pomalejším zasolováním omítky. Je možné ho aplikovat i na zdivo s velmi vysokým stupněm vlhkosti i extrémním zasolením.