Revitalizace starších břízolitových fasád
Starších domů, jejichž fasádu zdobí břízolitová omítka, je v Česku velmi mnoho. Řada majitelů těchto domů přistupuje z pochopitelných důvodů k jejich rekonstrukcím. Jsou mezi nimi tací, kteří chtějí zachovat původní vzhled objektu, protože touží navázat na jeho historii, anebo se jim jednoduše břízolitová fasáda líbí. Protože je jiná, než se v současnosti provádí. Problém je ale v tom, že břízolitová omítka Cemix není certifikovaná pro zateplovací systémy, což znamená, že s břízolitovou omítkou nelze získat dotaci.
Tradiční materiál s moderními možnostmi rekonstrukce a zateplení

Proč tomu tak je, když se břízolit v dnešní době opět vrací na výsluní? Ještě je třeba připomenout, že břízolitová omítka může být škrábaná anebo stříkaná. Škrábaná se nanáší ve vrstvě okolo 15 mm (po seškrábání má cca 10 mm). U stříkané je vrstva menší 4 až 5 mm a již se dál neupravuje. Pod břízolitovou omítku musí přijít jádrová omítka například Cemix 2020 nebo Cemix 2030 apod. Jádrová podkladní omítka by měla být vyzrálá, zdrsněná a zbavená prachu. Její tloušťka je obvykle 15 mm. Problém je ve vyšší celkové hmotnosti omítky (objemová hmotnost břízolitu je při tl. 15 mm zhruba 25 kg/m2), což v důsledku znamená, že zateplovací systém má daleko vyšší nároky na kotvení. 

U starých domů se v drtivé většině případů setkáváme se škrábanou omítkou. Při rekonstrukci takové fasády je třeba nejprve zjistit, zda u břízolitové omítky nehrozí odpadnutí, k čemuž slouží tzv. odtrhové zkoušky. Jestliže všechno je v pořádku, tak se tato omítka nemusí sundávat. Je třeba ji nejprve přetáhnout lepidlem s perlinkou, aby byl povrch zpevněný a vyztužený. Cemix má na výběr několik lepidel (například Cemix 2230) včetně stěrek Cemix 2231 a Cemix 2260, které jsou navíc vyztužené vlákny. V některých případech je možné vystačit pouze s zpevněním podkladu například výrobkem Cemix 2614, která ve dvou krocích (první ředěný a druhý neředěný) povrch taktéž zpevní. Na takto připravený podklad můžeme přilepit a přikotvit izolant, který se opět přestěrkuje stejným materiálem a opatří se na závěr například pastózní omítkou. Tím docílíme certifikované skladby. Dobrá zpráva je, že břízolitovou omítku je možné celkem úspěšně imitovat omítkou Cemix Activcem 2727. Tato omítka obsahuje velké množství výztužných vláken, zabraňuje znečištění, má vysokou odolnost proti poškození a eliminuje tvorbu plísní. Její zrno je až 3,0 mm a pokud se stříká, vypadá velmi podobně jako břízolit stříkaný. Na výběr je množství barevných odstínů a pokud bychom chtěli dosáhnout efektu odlesků, můžeme omítku dodatečně opatřit nástřikem se slídou. Jestliže majitel domu nepotřebuje k rekonstrukci dotaci a požaduje originální břízolitovou omítku společně se zateplovacím systémem, je nutné kotvení izolantu staticky posoudit a následně vypracovat kotevní plán.

Jak správně opravit a udržovat tradiční fasádu

Jestliže odtrhové zkoušky odhalí nesoudržnost břízolitové omítky, je třeba ji lokálně sejmout a nahradit novým materiálem. Škrábaný břízolit však skoro nejde lokálně opravit bez nové celoplošné další vrstvy, protože není možné trefit stejnou strukturu a ani odstín. V případě, kdy na omítku přijde zateplovací systém, tak se to nemusí řešit a místa se lokálně vyspraví vhodným materiálem. Pokud se břízolit použije na fasádě v kombinaci s jádrovou omítkou, doporučuje se povrch jádrové omítky navlhčit a proškrábat, aby byl drsný a zlepšila se přilnavost. V případě, že škrábaný břízolit bude aplikovaný na zateplovací systém opatřený stěrkou, pak je dobré nechat první vrstvu stěrky zavadnout a následně provézt další vrstvu stěrky, tentokráte ale vodorovně zubovým hladítkem, čímž se docílí určité struktury povrchu a břízolit pak na něm velmi dobře drží.

Starší stříkané břízolitové omítky je možné omýt vodou a znovu přestříkat novým nátěrem. Škrábaný břízolit je také možno revitalizovat nátěrem, měl by být na silikátové bázi. Tento nátěr drolící se škrábaný povrch částečně zpevní, ale pozor je to vrstva navíc. A hlavně je třeba počítat s tím, že břízolitová omítka ztrácí následně svou přirozenou samočistící schopnost tím že se na povrchu drolí a tak na ní neulpívají nečistoty. Břízolitová omítka je difúzně otevřená a proto na ni nesmí přijít žádný akrylátový nátěr, protože by břízolit ztratil tyto své schopnosti. Proto jak bylo výše napsáno Cemix doporučuje používat výhradně silikátové barvy. Máme-li revitalizovanou břízolitovou omítku, nesmíme také zapomenout na její pravidelné ošetřování, které se provádí ometáním.