V prvním okamžiku je nutné si uvědomit, zda se jedná o terasu, která leží nebo je umístěna na zemi, anebo se pod ní nachází obydlený prostor, který může i nemusí být vytápěný. V těch případech, kdy terasa leží na „zemi“, odpadá mnoho starostí, protože není potřeba se zabývat tepelnou izolací. Stačí pouze řešit hlavní hydroizolaci. Je-li pod terasou vytápěný obytný prostor, tak ve stropě musíme řešit tepelnou izolaci. Postup záleží na konkrétní konstrukci. Nesmí tudy unikat teplo, a to nejen z důvodu šetření, ale také z důvodu kondenzace vlhkosti, která by mohla způsobit mnoho problémů. Může dojít dokonce k takovým jevům, že voda bude kapat ze stropu, což může být způsobeno deštěm, ale také zmíněnou kondenzací a to je horší problém. Snadno se to pozná tím, že když voda kape v březnu nebo dubnu, je to problém stavební fyziky. Nejdůležitější u terasy je, aby byla v pořádku hlavní hydroizolace, kterou tvoří obvykle asfaltový pás nebo třeba PVC fólie. Na ní je roznášecí vrstva betonu ve spádu 2%, následuje hydroizolační stěrka a vše je zakončeno keramickou dlažbou. Je velmi důležité dodržovat při realizaci betonové vrstvy dilatační pole, to znamená 3 x 3 metry.
Při opravě terasy se musí vždy odstranit svrchní vrstva, to znamená keramická dlažba, ale také stěrková hydroizolace, která je pod ní. V dalším kroku je zapotřebí posoudit jak je na tom roznášecí beton, který nesmí být samozřejmě popraskaný. Jestliže je beton v pořádku, máme vyřešených spoustu věcí a nemusíme myslet na novou hlavní hydroizolaci nacházející se pod betonem. Je-li stará keramika odstraněna, aplikuje se nejprve nová hydroizolační stěrka a na ni se pak nalepí keramická dlažba. V čele terasy se provede buď okapový plech, anebo v lepším případě se nalepí do čela terasy keramická tvarovka, což je efektivnější řešení a hlavně je snazší na provádění. Tvarovka v čele terasy je tam proto, aby voda kontrolovaně stekla a odkapávala.
V případě, že je beton poškozený, je třeba přistoupit k jeho opravě nebo v horším případě k výměně. Pokud jsou v betonu pouze menší díry, je snadné je opravit materiály na sanaci železobetonu (opravná malta Cemix 1610 a v případě drobných děr do 15 mm jemná opravná malta Cemix 1640). Pokud beton vykazuje větší trhliny, které pravděpodobně vznikaly tím jak beton roztrhal mráz, musí se udělat nový. To znamená, že je třeba starý beton odstranit, podloží očistit a nejprve aplikovat ve dvou vrstvách novou hlavní hydroizolaci Cemix 1930. Po realizaci nové vrstvy betonu např. Cemix 5280 (nepoužívat lehký beton) je nutné aplikovat hydroizolační stěrku 1930 je dobré přemýšlet nad tím, jak je terasa orientovaná. Je-li umístěna na jihozápadní straně, je zřejmé, že bude více hydrotermálně namáhaná, a proto je vhodnější dát přednost menším a světlejším formátům keramiky s větší šířkou spáry (typický formát je 30 x 30 cm a 8 mm spára). Pokud ale existuje požadavek na větší formát dlažby, tmavší odstín a menší spáru, je nutné znovu věnovat pozornost tomu, jak je terasa veliká a jak moc je osluněná. Pro tyto případy se doporučuje požívat separační rohož (Cemix 8130), která umí eliminovat střihové napětí, které tam vlivem hydrotermického namáhání vzniká. Do určité míry tím vlastně vytvoříme jakousi plovoucí terasu.
Pro finální lepení keramické dlažby je vhodné použít gelové jemné lepidlo třídy S1, tedy konkrétně Cemix 8265. Jeho výhodou je, že je univerzální a lze jej používat pro větší i menší formáty keramiky, což se hodí zejména v těch případech, kdy design terasy vytváříme kombinací malého a většího formátu. Přírodní kámen je možné lepit materiálem Cemix 8282 (používá se také na sklo), anebo rovněž lepidlem 8265, kterým je ovšem možné lepit pouze neproblematický přírodní kámen, jenž není náchylný na zbarvení.