Specifika revitalizace balkonů a lodžií
Klíčové postupy
Balkony, terasy nebo lodžie jsou a budou vždy atraktivní součástí bytových domů. Při výstavbě rodinných domů se logicky od balkonů upustilo, protože byly nahrazeny prostornými terasami, které spojují obývací prostor se zahradou. Balkony a lodžie jsou celoročně vystaveny klimatickým podmínkám, což vede časem k jejich opotřebení a potřebě revitalizace. Často v kontextu se zateplováním či komplexní rekonstrukcí bytových domů (paneláků). Na začátku je dobré si říci jaký je rozdíl mezi balkonem a lodžií. Lodžie, na rozdíl od balkonu, má plné boky. Balkon je naopak do konstrukce domu vsazen zvenčí. Skladby v těchto dvou případech jsou ale prakticky totožné. Ale pak máme terasu, která je realizovaná na terénu, anebo je postavena nad vytápěným prostorem. To už je materiálová skladba významně odlišná. Většina lidí je přesvědčena o tom, že když je to „malé“, tak je to balkon a když je to „velké“, tak je to terasa. Ale technicky není důležitá velikost.
Pět doporučených systémů

Při rekonstrukci balkonu a lodžie bude záležet na konstrukci. V případě železobetonového monolitu musíme vždy počítat s tím, že v obou případech bude nutné balkon či lodžii zateplit. Reálně je to stejně lepší. Už kvůli komfortu, protože se eliminuje vznik plísní, podlaha není tak studená a je zde logická návaznost na zateplení objektu. Platí také, že pokud investor žádá o dotaci, musí vždy počítat s tím, že zateplením balkonu či lodžie bude součástí rekonstrukce. V prvním kroku je potřeba zjistit, zda je nosná konstrukce v pořádku. Pokud tomu tak není, musí situaci posoudit statik a navrhnout příslušné řešení pro sanaci. Na sanaci železobetonových konstrukcí jsou potřeba speciální materiály, které navracejí konstrukci statickou únosnost.

Pro revitalizaci balkonů a lodžií má Cemix připraveno pět balkonových systémů a z toho jsou tři certifikované. Klasické řešení balkonové skladby (KLASIK THERM) s tepelnou izolací EPS polystyren (případně minerální MW) je pro ty případy, kdy stropní konstrukce vede ven z korpusu objektu a chybí izotermický nosník. Ve skladbě nesmí chybět kontaktní můstek Cemix 1500 a hydroizolace 1940 doplněná těsnicími páskami. Ještě předtím se za pomocí cementového potěru Cemix 5281 vytvoří pevný a soudržný podklad se spádem 2 % (většinou směrem na kratší stranu). Důležitý je odkapový hliníkový profil, který je tu hlavně proto, aby „začistil“ vizuální hranu balkonu. Tyto plechy jsou opatřeny chemickou úpravou z důvodu odolnosti vůči alkalitě při styku s cementem. Pro jistotu se ale tento díl přetáhne kaučukovou páskou. Hliníkový plech nesmí totiž přijít do styku s hydroizolační stěrkou. No a samozřejmě že připravený podklad se musí napenetrovat (penetrace Cemix 5400), aby bylo možné přilepit flexibilním lepidlem (Cemix 8260) keramickou dlažbu. Elegantnějším řešením je použít místo plechu keramickou tvarovku s „nosem“ který překrývá a zakončuje hranu balkonu. Vizuálně se jedné o nejčistší řešení. Systém se nazývá MAX, přičemž skladba a použité materiály jsou velmi podobné. Zmíněné řešení s keramickou tvarovkou se s úspěchem používá u rekonstrukcí historických budov. 

Další řešení představuje systém Klasik Plus, u kterého se na cementový potěr (opět Cemix 5281) s kontaktním můstkem aplikuje polypropylenová membrána Schlüter Ditra, což je hotový komplexní výrobek, který velmi dobře odolává vodě. V kombinaci s hydroizolační stěrkou Cemix 1940 AQUASTOP FLEX 2K je balkon dokonale zabezpečen. Do stěrky stačí pak vložit hliníkový odkapový plech, povrch napenetrovat a nakonec přilepit keramickou dlažbu. Existují také levnější řešení jako například nátěr, PVC fólie, instalace dlažby na terče. Tato levnější a jednodušší řešení sebou nesou vždy určitá rizika, třeba v tom smyslu, že není dobře ochráněná hydroizolační vrstva.

Závěrem...

Dříve se zábradlí balkonů kotvilo shora, což způsobovalo po nějaké době poruchy hydroizolační vrstvy. V dnešní době je hydroizolační vrstva, jak bylo vysvětleno výše, součástí vnitřního souvrství skladby balkonu. Kotvení zábradlí se dělá z čela, což je výhodnější. Kotvicí body je nutné dobře vytmelit MS polymerem, který má větší životnost a odolnost. 

Závěrem je třeba říci, že revitalizace balkonů a lodžií je relativně složitá, protože jednak je v konstrukci několik vrstev, které společně musí dobře fungovat, a jednak jsou tyto plochy extrémně namáhané sluníčkem či vodou. Proto je nutné přesně dodržovat doporučené postupy.