U domů zasažených vodou, což může být například do výšky 40 cm, je nutné nejen podlahy, ale také všechny omítky odstranit (oklepat) a to do výšky minimálně 80 cm nad zasaženou oblastí (výškou). To znamená 40 + 80 cm. U starších domů máme zdivo silné třeba 40 až 50 cm a může být úplně nasáklé vlhkostí. První možností, jak se s tímto problémem vypořádat, je dům vysušit. To znamená instalovat vysoušeče, které budou pracovat minimálně 2 až 3 měsíce, čímž se zdivo do určité míry vysuší, aby se pak mohly na poškozené stěny aplikovat sanační omítky. Předpokladem je, že majitel domu v něm nebydlí. V principu dochází k jevu, kdy zbytková vlhkost, kterou je potřeba ještě ze zdiva odstranit, postupuje na jeho povrch a nese s sebou vodorozpustné soli, které mohou krystalizovat uvnitř sanační omítky a tím zdivu dál pomáhá vysychat. V podstatě do doby, než se „naplní“ kapacita omítky – tedy do doby, kdy bude sanační omítka ještě schopna absorbovat onu sůl. Když bychom chtěli dům úplně vysušit, mohlo by to trvat třeba jeden rok i více. (závislé na množství vlhkosti ve zdivu a tl. zdiva).
Strategie receptury omítky SUPERSAN spočívá v efektu, kdy je omítka hydrofilní a má upravenou distribuci vzduchových pórů, jejichž množství je podstatně vyšší než u sanačních omítek. Omítka má proto schopnost velmi rychle transportovat vlhkost k povrchu ve formě vodních par (ale i v kapalné formě), kde vlhkostí nesené rozpuštěné soli mohou krystalizovat. Tím dochází k daleko menšímu zasolení omítky. Na rozdíl od sanační omítky, u které vlhkost krystalizuje již v průběhu transportu. Minimální doporučená vrstva omítky SUPERSAN je 2 cm. Je použitelná i u historických objektů a kulturních památek!
Po aplikaci je zapotřebí omítku SUPERSAN nechat vyzrát, což znamená, že tradičně na 1 mm omítky potřebujeme jeden den. Jestliže byly stěny v domě předtím omítnuty materiály od Cemixu, rozdíl mezi povrchy se téměř nepozná, protože finální omítkové materiály mají shodně hrubost zrna okolo 0,7 mm nebo 0,4 mm. Pokud opatříme celou stěnu navíc sanačním štukem, tak ten má rovněž zrno 0,7 mm. Jiní výrobci mají zrnitost např. 0,6 mm, což není takový rozdíl a běžný uživatel tento rozdíl pouhým okem nezaznamená. Ještě předtím ovšem musíme stěnu zbavit starého nátěru, který v drtivé většině případů bude disperzní, tedy neprodyšný. Pro finální úpravu povrchu proto musíme použít naopak prodyšný silikátový, silikonový nebo vápenný nátěr. Problém s uvedeným postupem nastává v tom případě, kdy jsou v domě sádrové omítky. SUPERSAN nepoužijeme a nezbývá, než stěnu oklepat (nejlépe celou), nechat vysušit a znovu realizovat sádrovou omítku.