Izolování základové desky s pomocí asfaltových pásů je poměrně jednoduchá záležitost, se kterou má dnes zkušenosti mnoho realizačních firem. Tak kde je zakopaný pes? Podklad je před aplikací pásů nutné dokonale vyrovnat, problematická jsou pak zejména místa komplikovanějších detailů, hran a rohů, ale také místa, kde se pásy v ploše napojují jeden na druhý. Problém nastává také ve chvíli, kdy se odizolování základové desky provede plošně ještě před tím, než nastoupí další profese na zdění nebo budování montovaných stěn budoucí stavby. Při těchto činnostech dojde často k téměř nezjistitelnému narušení hydroizolační vrstvy (třeba jen zašlapanými kamínky z bot řemeslníků), které ale v konečném důsledku může vést ke vzniku fatálních problémů s pronikáním vlhkosti do konstrukce. V případě, že je konstrukce podlahy pak například vylitá z anhydritu nebo je u dřevostaveb použitá suchá skladba, je jakákoliv (i minimální) vlhkost zcela nemyslitelná.
Velkou výhodou při aplikaci tekuté asfaltové stěrky je zejména možnost její aplikace i na nerovný povrch, který obepne a odizoluje. To je velká výhoda u novostaveb, ale zejména rekonstrukcí. Bezešvé řešení automaticky eliminuje riziko vznikající u spojů asfaltových pásů, odpadá také množství prořezů a odpadu. Řešení detailů, prostupů a napojení na přilehlé konstrukce je výrazně jednodušší a spolehlivější, stěrky dokážou nahradit asfaltové pásy dokonce i v odolnosti proti prorůstání kořínků nebo v již zmiňované nepropustnosti radonu. Mají také dlouhou životnost, v průběhu času nekřehnou a nelámou se (tak jako asfaltové pásy). Při aplikaci dochází k dokonale celoplošnému přilnutí k podkladu, nevznikají místa s bublinami a vzduchovými mezerami. Po vyschnutí jsou trvale pružné, a proto se dobře vyrovnají i s dodatečně vzniklými trhlinami v podkladní konstrukci. Jsou také ideální pro lepení tepelných izolací nejen pod úrovní terénu, protože zabrání vzlínání vlhkosti za izolantem. Velmi dobrých výsledků je možné dosáhnout i kombinací obou technologických řešení – tedy v rovné ploše natavit asfaltové pásy a všechna komplikovaná místa (prostupy, spoje, rohy, hrany) ošetřit hydroizolační asfaltovou stěrkou.
Stěrku je možné nanášet štětcem i hladítkem, umožňuje přemostění trhlin až do tloušťky 2 mm. Většina stěrek umožňuje také strojní nanášení, které pak v rychlosti aplikace předčí pokládání asfaltových pásů. Hydroizolační stěrku je možné použít jak na svislé stěny, tak na vodorovné povrchy, do interiéru, exteriéru ale i do trvale vlhkých prostorů. Stejně jako asfaltové pásy ji je možné použít i přímo pod zdivo. Nejpoužívanějším produktem z portfolia Cemix je 1930 AQUASTOP BITUM 2K. Aplikuje se na objemově stabilní, pevný podklad, zbavený prachu, nátěru, zbytků odbedňovacích olejů a výkvětů. Povrch by měl být dostatečně drsný a rovnoměrně nasákavý (nesmí být zmrzlý nebo vodoodpudivý). Přilnavost je možné ještě zlepšit penetrací Cemix 2614. Zejména při izolaci staršího zdiva je výhodou, že podklad nemusí být dokonale rovný, přesto je výhodné ho částečně vyrovnat (např. na hrubo zapravit jádrovou omítkou), aby se snížila spotřeba řádově dražší izolační stěrky. V koutech se obvykle provádějí fabiony, rohy a ostré hrany se srazí a zabrousí tak, aby hrana nebyla ostrá a nedošlo k protržení izolace.