Jednovrstvé omítky se, jak už vyplývá z jejich označení, aplikují v jedné vrstvě. Obsahují speciální aditiva, která zvyšují jejich pružnost, zpomalují vysychání, umožňují filcování povrchu a eliminují vznik prasklin. Materiálem pro výrobu jednovrstvých omítek může být jak sádra, tak tradiční vápenocementové směsi. Jednovrstvé omítky se podle svého druhu mohou aplikovat ve velmi tenké vrstvě od 5 mm, nebo klasicky okolo 10–20 mm. Tenkovrstvé systémy kladou samozřejmě velmi vysoké nároky na dokonale rovný podklad, pokud není zdivo dostatečně vyschlé a vyzrálé (tvarově stabilní), může dojít k prokreslení spár. Větší tloušťka vnitřní omítky je také vhodnější z hlediska regulace vlhkosti, čímž přispívá k vytváření lepšího vnitřního mikroklimatu. Samozřejmě, čím větší vrstva omítky, tím delší čas jejího zrání, než může dojít k aplikaci finálního barevného nátěru.
Vícevrstvé omítkové systémy jsou tradičnější variantou, která vykazuje větší odolnost a je vhodnější pro vyrovnání nerovného zdiva, ovšem za cenu mnohem delšího času při realizaci. Zatímco u jednovrstvé omítky stačí 12-24 hodin před aplikací stěnu napenetrovat, nanést omítku (strojně nebo ručně) a zhruba za tři hodiny (v závislosti na klimatických podmínkách) povrch zafilcovat, u vícevrstvých systémů je třeba nechat každou mezivrstvu vyzrát, aby došlo ke stabilizaci povrchu. Jádrová omítka by měla řádně „vypraskat“ za poměrně dlouhých 28 dní, někdy i déle podle pravidla 1 mm za 1 den. Až poté je realizace vrchní štukové vrstvy bezpečná. Pokud není tato technologická pauza dodržena, může dojít k přenosu trhlin z podkladní omítky do štuku. Jednovrstvé systémy toto eliminují, protože díky obsahu výztužných vláken je u nich tvorba trhlin snížena na minimum.
Ještě větší rychlosti realizace dosahují jednovrstvé omítkové systémy, které se aplikují strojně. „Stříkání“ omítek představuje moderní a efektivní způsob jejich aplikace nejen na stěny, ale i na stropy, v exteriéru i v interiéru. Tento způsob aplikace vyniká rychlostí, ale i konstantnější jakostí velkých ploch s minimalizovaným rizikem nejednotnosti při aplikaci. Dochází i k redukci odpadu a minimalizaci nepořádku na stavbě. Strojní nanášení se používá jak u sádrových, tak u vápenocementových směsí.
Zrychlování procesu výstavby se stává ve stavebnictví stále důležitějším tématem, protože čas jsou peníze. Právě proto jsou dnes jednovrstvé omítkové systémy jasným trendem.