Vápenné produkty se v oblasti ochrany životního prostředí uplatňují v řadě oblastí. Od čištění vod – pitných, procesních i odpadních, až po úpravu znečištěné půdy, a čištění spalin z kouřových plynů.
Environmentální legislativa, jež definuje dodržování limitů a plnění ekologických norem, se neustále zpřísňuje. Předpisy vyžadují, aby se průmyslové společnosti stále více zabývaly řešením ochrany kvality vody, zdravím půdy a snižováním vlivů výroby na čistotu ovzduší. Ve všech těchto sektorech hraje vápno a produkty z něj zásadní roli.
Úprava a čištění vody
Vápno slouží ke změkčování vody a její stabilizaci v mnoha průmyslových odvětvích. Vápenné produkty mohou vodu stabilizovat, mineralizovat, případně upravovat její kyselost (pH) nebo odstraňovat nečistoty v ní obsažené, jako jsou nebezpečné kovy nebo další látky.
Čištění a úprava pitné vody
Pitná voda a její čistota je nenahraditelným zdrojem pro fungování lidské společnosti i ekosystémů. Pro čištění pitné vody se využívají produkty založené na bázi vápna. Jedním z nich je vápenné mléko, které z vody odstraňuje například organické látky nebo stopové prvky jedovatých těžkých kovů.
Vápno vodu také změkčuje a reminalizuje a zajišťuje rovnováhu uhličitanu vápenatého v koloběhu využití vody. Přílišná kyselost vody může poškozovat vodárenskou infrastrukturu, především kovové potrubí. Pokud je voda naopak příliš tvrdá (zásaditá), dochází ke vzniku vodního kamene. Hodnota pH se nejčastěji upravuje prostřednictvím vápenného mléka.
Úprava procesní vody
Procesní voda se využívá v řadě průmyslových sektorů. Důležitou kvalitou procesní vody je její nízká tvrdost. V opačném případě dochází k tvorbě vodního kamene, který může poškodit například průmyslově využívaná chladící zařízení.
Cenově nejefektivnějším procesem, jak vodu změkčovat, je vysrážení hydrogenuhličitanů (bikarbonátů), které zvyšují tvrdost vody, pomocí vápenného mléka, tedy suspenze jemných částic hydroxidu vápenatého.
Čištění odpadní vody
Odpadní vody vznikají nejen v průmyslových provozech, ale i z komunálních zdrojů, institucí, nemocnic a běžné bytové zástavby. Aby bylo možné použitou vodu opět vrátit do přírody, používá se k jejímu čištění řada fyzikálních, chemických a biologických metod. V případě průmyslových zdrojů je nezbytné zajistit specializované čistící procesy.
Kyselé odpadní vody se neutralizují zásaditým činidlem, které zvyšuje jejich pH. Těmito procesy se z vody odstraňují i nežádoucí kovy jako měď, nikl, kadmium a olovo, z nichž některé jsou pro životní prostředí toxické.
K jejich odstraňování dochází i použitím srážecího činidla, které ionty toxických kovů přemění na nerozpustné částice, které se následně z vody odstraní sedimentací nebo filtrací. Nejčastěji se používá jako srážecí činidlo hydroxid vápenatý. Výhodou použití hydroxidu vápenatého je také jeho cenová dostupnost.
Vápno a produkty z něj se využívají rovněž při zpracování kalů, které se během čištění odpadních vod nashromáždí. Vápno usnadňuje vysoušení organických i minerálních kalů, protože zlepšuje jejich strukturu. Také je dezinfikuje a odstraňuje nepříjemný zápach. Upravené kaly lze opětovně využít v zemědělství jako hnojivo.
Úprava znečištěné půdy
Mezi látky, které nejčastěji kontaminují půdu, patří ropné produkty, průmyslová rozpouštědla, pesticidy, ale i toxické kovy. Riziko kontaminace půdy vzniká hlavně v oblastech intenzivní průmyslové výroby, zejména chemického průmyslu. Nejčastěji se pro jejich neutralizaci při úniku do okolní přírody používá vápno a produkty z něj.
Vysoká flexibilita dodávek
Spolehlivé dodávky vápna jsou klíčové nejen pro údržbu průmyslových zařízení, ale také pro dodržení přísných předpisů týkajících se čištění spalin, jejichž porušení provází vysoké sankce.
Největší prioritou společnosti Cemix je proto zajištění plynulosti a bezpečnosti dodávek pro jeho klienty a partnery. Díky pokročilé logistice a vysokým skladovacím zásobám je společnost schopna dodávat v krátké době velké objemy vápna v souladu s přesnými požadavky našich zákazníků a obchodních partnerů.
Flexibilita je zásadní i proto, že v zimních měsících je spotřeba vápna a vápence při čištění spalin výrazně vyšší než v jiných částech roku. Pro přepravu mletých vápenců a vápna disponuje Cemix vlastními železničními vozy Raj a ve skladových zásobách má k okamžité expedici dostatečné množství vápence, které lehce vykryje i velkou nenadálou spotřebu těchto produktů u zákazníka.
Další nespornou výhodou vápna a vápenných produktů, kromě cenové dostupnosti, je jejich biologická rozložitelnost a minimální toxicita pro životní prostředí. Uplatnění proto najdou i v dalších technologiích zajišťujících ochranu životního prostředí.
Společnost Cemix je hrdá na to, že může podporovat firmy, které sanují následky hornické činnosti, jako je například těžba uranu nebo těžba uhlí, a přispívat tak ke zlepšování životního prostředí v regionech, které byly v minulých dekádách zatíženy často velmi neekologickou těžbou.
Spaliny vznikají v různých průmyslových oborech, zejména v energetice a během procesu spalování komunálního i průmyslového odpadu.
Spaliny obsahují látky, které znečišťují okolní ovzduší, jako jsou oxid siřičitý, fluorovodík nebo chlorovodík, oxidy dusíku, těžké kovy a prachové částice. Pro jejich zachycování se nejčastěji používá vápno či vápenec, jež jsou velmi účinné při likvidaci kyselých plynů. I z tohoto důvodu používá tyto výrobky při svém provozu přes 95 procent evropských spaloven.
Oxid vápenatý efektivně ve spalinách odstraňuje oxidy síry za vzniku síranu vápenatého, a snižuje tak emise. Síran vápenatý, známý také jako sádra, najde uplatnění ve stavebnictví, při výrobě papíru nebo v zemědělství jako hnojivo.
Kouřové plyny, jako speciální typ spalin, vznikají při spalování uhlí a odpadů v řadě průmyslových oborů. Většinou obsahují oxidy síry, kyselinu chlorovodíkovou a fluorovodíkovou, těžké kovy nebo dioxiny. Vápenné výrobky jsou vysoce účinné při jejich odstraňování.
Neutralizace spalin se provádí několika způsoby. V případě suché metody se používá mletý vápenec ve formě suchého prášku. Tento postup ve velké míře používají teplárny a spalovny využívající tzv. fluidní kotle. Polosuché technologie využívají vstřikování nebo rozprašování vápenného mléka, které snižuje teplotu kouřových plynů a upravuje jejich vlhkost.
Při aplikaci mokré metody se plyny ochlazují až do bodu, kdy začnou kondenzovat. Vysrážené kyselé plyny se čistí vápenným mlékem, případně suspenzí uhličitanu vápenatého. Tato metoda je finančně náročnější a vyplatí se ve velkých provozech.